Логін:
Пароль:
 


Архів подій






 

українською мовою / на русском языке

Олександр Головко: "На Запоріжжі найдефіцитніша професія - робітник"

 
 
14 червня в Запорізькій обласній федерації роботодавців відбувся круглий стіл за участю народного депутата України Олександра Володимировича Романовського, голови Ради Запорізької обласної федерації роботодавців, президента ЗОСППР "Потенціал" Олександра Степановича Головка, керівних працівників департаментів освіти і науки, соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації, Запорізького обласного центру зайнятості, Запорізької обласної організації НСЖУ, керівників кадрових служб провідних промислових підприємств, професійно-технічних закладів з питання обговорення проекту Концепції розвитку трудового потенціалу Запорізького регіону.

В умовах сформованої економіки у Запорізькому регіоні, промислові підприємства відчувають гострий дефіцит у робітничих кадрах. Згідно з аналітичними матеріалами, які в нас є, потреба в кваліфікованих робітниках з технічних та технологічних професій значно перевищує їх пропозицію на ринку праці. Дуже не вистачає випускників професійно-технічних навчальних закладів. З іншого боку дуже прикро, що батьки платять чималі гроші за те, щоб їхня дитина навчалася в університеті, а потім цей хлопець чи дівчина не можуть знайти робоче місце за фахом. Якщо зробити аналіз спеціалізації випускників усіх наших вишів, то наше місто вже не промислове. Переважають гуманітарії. Я вважаю це страшним перекосом. Тому Запорізькою обласною федерацією роботодавців було ініційовано проведення зустрічі з керівними працівниками кадрових служб підприємств регіону, за результатами якої розроблено проект Концепції формування й розвитку трудового потенціалу Запорізького регіону. Для вирішення вказаної проблеми необхідно об'єднати зусилля органів влади, роботодавців, громадськості та ЗМІ - зазначив Олександр Головко, відкриваючи нараду.

На рівні і країни в цілому, і нашої області не вистачає єдиної системи підготовки кадрів, - підкреслила заступник генерального директора з управління персоналом та соціального розвитку ТОВ “Запорізький титано-магнієвий комбінат" Людмила Василега. – В результаті молода людина 5 років навчається в університеті, не розуміючи навіщо, а потім добросовісно йде працювати не за спеціальністю. Питання: «Навіщо?» Ми дуже багата країна? Треба тотально переглянути перелік спеціальностей, яким навчають студентів. Ми спілкувалися з німецькими колегами кілька років тому, і вони говорили, що у них цей перелік диктує бізнес. Саме бізнес замовляє конкретннних спеціалістів. У нас же університети готують спеціалістів невідомо для якої країни (подивіться – всюди стоять бігборди «Запрошуємо в Угорщину!»), а підприємства «вдосконалюють» тих спеціалістів, що до них приходять, тобто роблять із юриста станочника. У країні є що виправляти в законодавчому плані, але враховуючи тенденцію децентралізації деякі речі ми вже можемо робити. Адже є пілотні проекти, якими можна користуватися. Наша концепція має також містити конкретні профорієнтаційні заходи на підприємствах, у палацах культури...

На жаль, у державі взагалі немає демографічного планування, - констатує директор Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дудник. - У нас є, наприклад інститут Державної служби зайнятості, який займається чим завгодно, але не демографічним плануванням трудового потенціалу, як це, наприклад, робиться в Німеччині. Наше співвідношення випускників (30% - робочі спеціальності і 70% - вища школа) взагалі не можна раціонально пояснити. Це призводить лише до того, що 70% зареєстрованих у нас безробітних мають вищу освіту. На одну вакансію юриста ми маємо 81 претендента, на вакансію менеджера – 68, економіста - 55! Держава витрачала гроші на їхнє навчання, а тепер витрачає гроші на допомогу по безробіттю. З одного боку ми говоримо про кричущу необхідність профорієнтації на робочі спеціальності, а з другого – в учителів шкіл є план набору до 9 класів. А це переважно є майбутні студенти і, як бачимо, - значною мірою майбутні безробітні. Тому треба наближати підприємства до шкіл, їхніх батьків. Вони мають знати про переваги ПТУ і гарантованого працевлаштування. Навести лад треба і на державному, законотворчому рівні. Кількість ліцензій для вищих навчальних закладів має бути максимально наближеною до потреб ринку праці. До того ж чи є сенс в тому, щоб платити безробітним допомогу 9-12 місяців? Можливо, вистачить трьох місяців, а потім ми краще будемо платити підприємствам за перенавчання тих, хто влаштуватися до них на роботу? І нашими практиками написано законопроект про зайнятість, який насправді буде працювати.

Я як народний депутат маю право законодавчої ініціативи, - підхопив народний депутат України Олександр Романовський. – Давайте просувати ваш законопроект.

У нас чомусь звертають увагу тільки на соціальний захист працюючих, - наголосила заступник директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Ірина Разуваєва. - З 2009 року по сьогодні чисельність населення в області зменшилася майже на 80 тисяч. При цьому чисельність тих, хто отримує трудові доходи – на 115,5 тисяч. Середньооблікова штатна чисельність працівників – на 133,3 тисячі. У минулому році рівень безробіття згідно з методикою Міжнародної організації праці склав 10 %, а в службі зайнятості обліковується 1,7 %. Тобто бачимо, що моніторинг у нас дуже поверхневий. Тому й примітивне регулювання, держзамовлення. У нас є стратегія розвитку регіону, де є курортний бізнес і багато чого іншого. Але я не бачила там, наприклад, преференції розвитку шляхів і тому розвитку кар’єрів. Нам треба діяти, тому я позитивно оцінюю ту систему заходів, яка тут буде розроблена.

Ми маємо працювати перш за все з направленням інформаційних потоків в учбових закладах, - вважає заступник голови правління з персоналу ПАТ “Запорізький завод феросплавів" Сергій Зубов. – Школярі мають приходити на підприємства на практику і вміти тримати в руках інструмент. Тоді у нас не буде 9 гуманітаріїв з 10 випускників. Підприємства також можуть готувати дефіцитних спеціалістів, маючи на це ліцензію. Наприклад цього року в училищах міста було підготовлено лише 27 кранових машиністів, в той час як тільки на нашому заводі їх у штаті – 284. А вибуває до 10 % на рік. М б самі могли забрати всіх, але не прийшов ніхто.

Концепція, що розробляється в Запорізькій обласній федерації роботодавців, включає себе, передусім такі заходи, як формування позитивного інформаційного поля про роботу промислових підприємств, популяризацію робітничих професій; створення при професійно-технічних навчальних закладах Запорізької області центрів з перепідготовки, курсової підготовки, підвищення кваліфікації робітничих кадрів згідно з заявками роботодавців; підготовку пропозицій до Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України, Верховної ради України щодо спрощення процедури отримання ліцензій на надання освітніх послуг у сфері професійно-технічної освіти, збільшення кількості бюджетних місць у вищих навчальних закладах на технічні та технологічні спеціальності; збільшення питомої ваги громадян для навчання у професійно-технічних навчальних закладах по відношенню до вищих навчальних закладів; впровадження цільового стимулювання громадян для навчання в професійно-технічних навчальних закладах, зокрема підвищення стипендії для найбільш обдарованих учнів та учнів, які навчаються за особливо складними та дефіцитними професіями та інші.


Потенціал Інформ


16.06.2017
 
Версія для друку
Відправити другу
На початок
 
 



Потенціал Інформ

Регіонального фонду підтримки підприємництва в Запорізької області



Агентство Промышленных Новостей


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:
Цитування в інших ЗМІ тільки зі згадуванням в якості джерела ЗОСППР «Потенціал». Передрук матеріалів в мережі тільки з прямим гіперпосиланням на http://www.potencial.org.ua
Проверка сайта