Логін:
Пароль:
 


Архів подій


 

українською мовою / на русском языке

Олександр ГОЛОВКО: «Разом з «Потенціалом» підприємництво робить позитивні кроки»

 
 
Запорізький обласний союз промисловців і підприємців (роботодавців) «Потенціал» був організований в найскладніших умовах на початку 1990-х років. Становлення української незалежності супроводжувалося економічною кризою по всій країні. Запорізька область також переживала системні труднощі, що негативно позначалося на економіці регіону. Підприємства в регіоні переходили на нові форми господарювання, скорочували або навіть закривали виробництва, і це ставало причиною втрати робочих місць. Ініціаторами створення структури стали керівники підприємств Запоріжжя - В'ячеслав Богуслаєв, Іван Бастрига, Леонід Хаджинов, Віталій Сацький та інші.

У ті непрості часи Запорізька міська рада очолював Олександр Головко. Сьогодні він президент ЗОСППР «Потенціал». Про виклики і завдання, поставлені перед цією громадською організацією з багатою історією успіху Олександр Степанович розповів в інтерв’ю.


- Олександр Степанович, наскільки роль «Потенціалу» є консолідуючою для запорізького бізнесу?


- Створенням «Потенціалу» займалася еліта запорізьких директорів, на яку я, як міський голова, спирався у вирішенні всіх соціальних питань міста. Саме тому в організацію вступили десятки керівників. Зараз це близько 180 директорів. «Потенціал» є колективним членом Федерації роботодавців України, яка вирішує всі завдання бізнес-середовища на рівні Кабінету Міністрів і Верховної Ради. У свою чергу, як голова Запорізької обласної федерації роботодавців, я взаємодію з місцевою владою.

На обласному рівні Запорізькою обласною федерацією роботодавців підписано тристоронню угоду з профспілками та місцевою владою, де врегульовані всі проблемні бізнес-питання. Зокрема, передбачена спільна робота щодо захисту прав малого та середнього бізнесу, а також відносин між роботодавцями та найманими працівниками. Сьогодні відповідні угоди підписуються і в наших районних структурах.

Розвитку малого та середнього бізнесу необхідно допомагати, оскільки він - основа вітчизняної економіки. Перше, що я зробив, очоливши ЗОСППР (березень 2017-го - ред.), почав об'їзд підприємств, що входять в нашу структуру. А це 180 діючих виробництв, що охоплюють понад 200 тисяч зайнятих в них людей по Запорізькій області.

Ми зустрічаємося з керівниками крупного та середнього бізнесу, щоб з'ясувати, що їх турбує, і звичайно, шукаємо шляхи вирішення. Наш обласний союз - один з провідних в Україні по наданню й захист законних інтересів наших членів.


- Працюючі підприємства - це не тільки наповнення бюджету, а й забруднення атмосфери. Наскільки можна вирішити екологічні питання в нашому місті?


- В силу інформаційного вакууму, громадськість недостатньо поінформована, чим займаються підприємства. Однак багато працюють активно, приділяючи при цьому велику увагу екологічним проблемам.

У нас заплановано створення ради з вирішення екологічних питань із залученням профільних фахівців від містозабезпечуючих підприємств, щоб в подальшому розробити загальноміську екологічну програму. Ми повинні розуміти і пояснювати населенню, які підприємства та якими шляхами реалізують цю програму, піклуючись про чистоту навколишнього середовища.

Перш ніж висувати звинувачення на адресу підприємств про те, що вони забруднюють повітря, потрібен моніторинг. Пам'ятайте, на будівлі універмагу «Україна» висіло електронне табло, звідки городяни отримували інформацію про ступінь загазованості повітря, викиди, радіаційний фон? Тепер до цього необхідно повертатися. Люди повинні знати рівень забруднення і його джерела.

- Сьогодні на слуху, можна сказати, патова ситуація з професійно-технічною підготовкою кадрів. Це проблема, безумовно, всеукраїнського масштабу. Яким бачиться Вам її рішення на регіональному рівні?

- Зараз спостерігається велика нестача робочих кадрів, тому що зруйнована система їх підготовки. Дивом вцілілі коледжі не вирішують багатьох поставлених завдань. Тому на підприємствах сформувався дефіцит ряду робочих професій, за якими просто не готують кадри - скажімо, кранових машиністів, зварювальників, верстатних працівників, кваліфікованих слюсарів, інструментальників, фахівців з будівництва і т.д. Сьогодні нічого не робиться для просування профтехосвіти. Ми сьогодні не піднімаємо престиж людини праці, мовчимо про брак кадрів на підприємствах.

Можна привести в приклад хіба що систему підготовки кадрів в Шевченківському районі м. Запоріжжя. Це навчально-виробнича база АТ «Мотор Січ», що включає професійно-технічне училище, коледж, у них дуже міцний зв'язок із Запорізьким національним технічним університетом. Тобто ось цю кадрову лінійку на «Моторі» повністю витримують.

Якщо ви пам'ятаєте, раніше в школах проходили уроки з профорієнтації. Тепер цього в шкільних програмах практично немає. Тому ми звернулися до міського голови Запоріжжя, щоб відповідні години ввели хоча б заради популяризації робітничих професій. Натомість, масово готують дизайнерів, перукарів, барменів. Так, ці професії теж потрібні, але якщо подивитися на потребу регіону, то ці професії становлять мінімум запитів.

Крім цього, склалося так, що за вузами закріпили коледжі, і їхні випускники йдуть відразу на II або III курс «свого» вузу, продовжуючи собі час навчання, і таким чином нижня управлінська ланка (майстри, які виходили після технікумів) практично ліквідовано. Коледжі повинні готувати і для виробництва, а не тільки для інститутів.

Бачачи цю ситуацію, ми провели у себе ряд нарад, куди були запрошені керівники відділів кадрів провідних підприємств Запоріжжя, керівники області, центрів зайнятості. Ми обговорили проблему, висунули свої пропозиції. За підсумками виробили стратегію, яку оформили в ряд документів. Ми запропонували необхідний баланс спеціальностей в Запорізькій області, щоб було розуміння, які професії потрібні, вже вироблений план профтехпідготовкі кадрів, який сьогодні перебуває в Києві, в Федерації роботодавців.

Крім цього, ми надіслали звернення до Міністерства освіти і науки України. У відомстві відгукнулися, і вже розробляється концепція підготовки кадрів в Запорізькій області.


- Розкажіть про роль Союзу в організації місцевого самоврядування.


У селі, де представлений і малий, і середній бізнес - проблеми не менш відчутні, починаючи від оподаткування. До нас звертаються люди з пропозицією встановити єдиний податковий внесок з одного гектара землі, щоб було зрозуміло, скільки її використовується. Головне, щоб за умовами оплати за обробку землі всі були в рівних умовах, незалежно, якої величини ти фермер.

Перш за все, потрібно вирішити питання про передачу кадастрових служб з Києва в області, щоб контроль землі привести в одну облікову систему в регіоні. Цим щільно займається обласне керівництво. Зазначу, що роботу, яку проводить губернатор Костянтин Бриль, наприклад, «Урожай-2017», як раз спрямована на вирішення питань по безхазяйним неврахованих земель. І ми зі своїми структурами також працюємо в цьому напрямі.

Зовсім недавно я був присутній на розширеному засіданні колегії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, де прозвучали цифри про те, що за результатами зібраного врожаю нинішнього року донараховано заробітної плати понад 17 млн. грн. З них понад 3млн. грн. - це єдиний податок до Пенсійного фонду. Продукції, зібраної на цю зарплату, звичайно, в рази більше.

Оскільки сьогодні йде перебудова місцевого самоврядування, ми маємо намір відпрацювати принципи взаємовідносин з об'єднаними територіальними громадами (ОТГ). Ці відносини не досить чітко прописані в тристоронній угоді. ОТГ створять свої виконкоми, і вже тоді ми побачимо ступінь своєї взаємодії: виконком громади - профспілки - регіональне відділення федерації роботодавців. Це для нас нововведення, раніше подібних структур ще не було. Тому ми будемо перебудовуватися під ці структури.


- Чи є гідні приклади вдалого підприємництва?


- Ми намагаємося підтримувати тих керівників, які не просто виростили продукцію і відправили за територію України, а займаються її переробкою.

Як наочний зразка приведу досвід Приморського району. директор ТОВ «Петрівське», до слова, віце-президент ЗОСППР «Потенціал», Микола Штенгелов кілька років успішно працює за принципом замкнутого циклу виробництва.

Сьогодні на перше місце по роботі з нашими сельхозструктурами ми ставимо глибоку переробку. Одна справа вирощувати насіння, інше - виробляти масло хорошої якості. Це головна експортна продукція. Зазначу, село по валютному обороту виходить на перше місце в країні. Отримання високоякісного борошна та інших продуктів з неї, молока, сиру - це все експортно затребуваний товар. Тому необхідно, щоб і держава, і території могли максимально підтримати сільгосптоваровиробника.

У Запорізькій області небезуспішно розвивається зелений туризм. Є в Запорізькому районі підприємець Борис Ігнатко. У нього своя звіроферма - кури, ослики, кролики. Діти, які приїжджають туди на екскурсію - в захваті. Буквально недавно Борис Ігнатко отримав 250 тисяч гривень від обласного фонду під програму сімейного виробництва сирів.


- Олександре Степановичу, яке головне завдання Ви ставите перед Запорізьким обласним союзом промисловців і підприємців (роботодавців) «Потенціал»?


- ЗОСППР «Потенціал» головним завданням у своїй роботі убачає максимальну підтримку малого та середнього бізнесу, в тому числі, через роботу з місцевою владою, а також Федерацію роботодавців України, парламент, Кабмін - створювати умови, що дозволять підприємцям стати потужною промисловою силою, спроможною активно працювати на розбудову України.


- Олександре Степановичу, дякуємо Вам за інтерв’ю та хай заплановане якнайшвидше справдиться.

Бесідували Наталя Нестеренко, Володимир Сальніков


Стаття опублікована в спецвипуску «Потенціал Інфо» газети «Информ, Горожанин» №46 (443) 30 листопада 2017 року.

Передплатний індекс 37778

Вартість передплати: на 1 місяць – 17.50, 3 місяці – 51.10, на півроку – 98.60 та на рік – 194.60


Потенціал Інформ


01.12.2017
 
Версія для друку
Відправити другу
На початок
 
 Потенціал Інформ

Регіонального фонду підтримки підприємництва в Запорізької областіАгентство Промышленных Новостей


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:
Цитування в інших ЗМІ тільки зі згадуванням в якості джерела ЗОСППР «Потенціал». Передрук матеріалів в мережі тільки з прямим гіперпосиланням на http://www.potencial.org.ua
Проверка сайта