Логін:
Пароль:
 


Курс НБУ


Архів подій






 

українською мовою / на русском языке

Все про нові пенсії: хто і скільки буде отримувати з 1 жовтня

 
 
: Якщо, років, пенсію, стаж, після, пенсії, року
 
Вчителям і медикам дадуть бонус в 10 пенсій, а вченим краще не працювати.


Залишилося буквально декілька днів до вступу в силу однієї з найголовніших реформ країни - пенсійної. Напередодні цієї події ми вирішили нагадати за допомогою директора департаменту пенсійного забезпечення Мінпраці та соціальної політики Миколи Шамбіра всі основні зміни, які вона принесе в життя українських пенсіонерів.


РОЗМІР НЕ ЗМІНИТЬСЯ. Питання № 1, яке хвилює сьогодні українців, - як зміниться розмір пенсій після вступу в силу реформи. Наша відповідь - ніяк, тому що формула розрахунку залишається незмінною. Як і раніше, з 1 жовтня вона буде вважатися так: коефіцієнт зарплати (ваш середній заробіток / середня зарплата по країні) х стаж х 1,35% (оцінка одного року страхового стажу) х середня зарплата по країні) = пенсія. Правда, якщо зараз береться середня зарплата по країні за рік, що передує виходу на пенсію, то з 1 січня в розрахунку буде фігурувати зарплата за 3 роки, що передують виходу на пенсію. Але на розмір пенсії це жодним чином не вплине. Судіть самі.


Для прикладу візьмемо розрахунок пенсії для жінки, у якої середня зарплата за всі роки роботи вийшла 4000 грн. і яка має стаж 40 років. Вважаємо по-старому: 4000 грн./2272 грн. (Середня зарплата по країні за 2010 р.) х 40 років х 1,35 х 2272 грн. = 2160 грн.


Вважаємо по-новому. Замість 2272 грн. у розрахунку буде фігурувати 2315 грн. Це середня зарплата за 2011 (2726,4 грн.), 2010 (2272 грн.) Та 2009 (1949 грн.) Роки. Середню зарплату за 2011 рік ми визначили, виходячи з припущення, що вона приросте за рік на 20%: саме на стільки зросла зарплата 1 січня 2010 року порівняно з 1 січня 2009 року.


Отже, вважаємо: 4000 грн./2315 грн. х 40 років х 1,35 х 2315 грн. = 2160 грн. Як бачимо, ніяких змін. Правда, трохи зменшиться надбавка за сверхстаж за рахунок того, що тепер трудовий стаж для жінок і чоловіків збільшується на 5 років. Вважаємо: за кожен рік сверхстажа покладена надбавка у вигляді 1% від прожиткового мінімуму (на сьогодні 7,64 грн., З 1 жовтня - 7,84 грн.).


До реформи чоловікові зі стажем у 40 років мали надбавку в 76 грн., З урахуванням 10 років сверхстажа. Після реформи, так як сверхстаж зменшиться до 5 років, надбавка скоротиться до 39 грн. (За 10 років було б 78 грн.).


«СТЕЛЯ». Ще одна важлива новація - тепер жодному пенсіонеру в Україну - ні президенту, ні нардепу, ні пересічному українцеві - не зможуть призначити пенсію, яка б перевищувала 10 прожиткових мінімумів. З 1 жовтня це 7840 грн., А з 1 січня - 8000 грн. Правда, ті, кому вже призначені пенсії, можуть бути спокійні: їх це нововведення не стосується.


НА ЗАПИТАННЯ ЧИТАЧІВ Про ПЕНСІЇ ВІДПОВІДАЄ ЕКСПЕРТ МІНПРАЦІ


СПЕЦІАЛЬНІ ПЕНСІЇ *


* Право на спецпенсії, за яким пенсія повинна бути 80% від зарплати, але не може бути більше 10 прожиткових мінімумів, мають: держслужбовці, вчені, депутати, помічники нардепів, судді, прокурори, судові експерти, журналісти, митники, дипломати, співробітники Кабміну , Нацбанку, органів місцевого самоврядування та судові експерти.


«Я працюю за строковим договором на науковій посаді, одночасно отримуючи наукову пенсію. Яку пенсію я буду отримувати після реформи, продовживши працювати: загальну за віком (тобто солідарну) або наукову? Чи зменшиться розмір наукової пенсії до рівня солідарною, якщо пенсіонер продовжує працювати на посаді старшого наукового співробітника? »


- Розмір вашої пенсії не зменшиться: після вступу в силу закону всі вже призначені пенсії, якими б вони не були, будуть виплачуватися в тому ж розмірі. Зміни передбачені тільки для пенсіонерів, які виходять на пенсію після 1 жовтня 2011 року та які отримують спецпенсію. Якщо людина вийде на пенсію з 1 жовтня, але продовжить працювати на тій же посаді, яка дає йому право на отримання спецпенсії, він буде отримувати звичайну пенсію. На спеціальну пенсію в розмірі 80% від зарплати він зможе розраховувати тепер тільки після звільнення з роботи. Ще раз звертаю увагу, що зміна торкнеться тільки тих, хто виходить на пенсію після 1 жовтня 2011 року, і пенсіонерів, які працевлаштовані після 1 жовтня 2011 року.


СТАЖ


«Мій трудовий стаж - 35 років, з яких 11 років - держслужба. Крім того, я інвалід 3-ї групи. Чи маю я право отримати пенсію держслужбовця в 55 років без вирахування відсотків за бракуючий стаж? »


- Ні, не маєте. За законом «Про держслужбу» для отримання права на держпенсію чоловік повинен досягти віку 60 років, а з 2013 року - 62 років, мати страховий стаж в 35 років, у тому числі не менше 10 років стажу на держслужбі. У вас є необхідний стаж, але для призначення пенсії держслужбовця вам потрібно допрацювати до 60 років. Відзначу, що для жінок-держслужбовців загальний пенсійний стаж повинен складати 30 років, у тому числі - 10 років на держслужбі. Крім того, потрібно враховувати плавне збільшення пенсійного віку з 55 до 60 років і для жінок-держслужбовців.


ПІЛЬГОВИКИ, ВІЙСЬКОВІ, ВЕТЕРАНИ ПРАЦІ


«Чи необхідно жінкам, які перебували в Києві під час аварії і проживають в ньому зараз, працювати до 60 років, або у них буде особливий статус? Як нове пенсійне законодавство обумовлює пенсії для людей, у яких є картки «дітей Чорнобиля»? Чи буде для цих людей будь-яка пільга? »


- Якихось пенсійних пільг для «дітей Чорнобиля» або для жінок, що знаходилися в Києві під час аварії, пенсійне законодавство не передбачає. На них поширюється вимога і по страховому стажу (30 років для жінок, 35 років для чоловіків), і за пенсійним віком (60 років для чоловіків і для жінок). Але якщо у вас є статус «постраждалий від Чорнобильської катастрофи», у вас зберігається право на скорочення пенсійного віку. Як постраждала від Чорнобильської катастрофи, ви, в залежності від категорії, можете вийти на пенсію на 2-10 років раніше.


«Матері дітей-інвалідів мали право виходити на пенсію в 50 років. Розкажіть, що зміниться для них? Який мінімальний трудовий стаж потрібен матерям дітей-інвалідів, щоб вони отримували пенсію? І на яку пенсію вони можуть розраховувати? І чи входить у пенсійний стаж неоплачувану відпустку по догляду за дитиною від 3 до 6 років? »


- У матерів дітей-інвалідів зберігається право виходу на пенсію в 50 років (також це право зберігається у жінок, які народили 5 і більше дітей). Для отримання права на таку пенсію необхідний мінімальний страховий стаж - з 1 жовтня він підвищується з 5 до 15 років. Також, якщо жінка не працює і отримує допомогу по догляду за дитиною-інвалідом, до Пенсійного фонду оплачуються внески за рахунок Держбюджету, і цей період нараховується до страхового стажу. Сам порядок нарахування стажу не змінився. Якщо ви доглядали за дитиною віком від 3 до 6 років, то цей період буде включено у ваш стаж, якщо ви в цей час перебували в трудових відносинах і були у відпустці по догляду за дитиною. Однак такий період ви можете включити в стаж, тільки якщо ви були у відпустці по догляду за дитиною до 2004 року. Якщо ви були в цій відпустці після 2004 року, то ці роки в стаж не йдуть.


«Розкажіть, як за новими правилами вважати стаж для присвоєння звання« Ветеран праці »- по календарним записів у трудових книжках чи по страховому стажу?»


- Звання «Ветеран праці» визначається по страховому стажу, який після 2004 року визначається за даними персоніфікованого обліку (за даними, які акумулюються в базі Пенсійного фонду). Трудовий стаж до 2004 року визначається за трудовою книжкою. Нагадаю, що за законом «Про соціальний захист ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», ветеранами праці визнаються громадяни, які вийшли на пенсію і мають стаж роботи: 40 років - для чоловіків і 35 років - для жінок.


«Розкажіть, хто після реформи отримає право на дострокову пенсію


- Як і раніше, особи, які працюють на підземних роботах, в особливо шкідливих чи важких умовах отримують право на дострокову пенсію за вислугу років: в 45-50 років для жінок, і в 50-55 років для чоловіків. Право на пенсію за вислугою років до досягнення пенсійного віку залишається незмінним для працівників сфери освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, артистів, спортсменів, які працюють в установах комунальної чи державної форми власності.


ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЙ


«Розкажіть, як відбуватиметься перерахунок пенсій після реформи?»


- Як і до реформи, з 1 жовтня 2011 року працює пенсіонер має право проводити перерахунок пенсії кожні два роки. Якщо зарплата пенсіонера після призначення пенсії була вища за ту, з якої призначено пенсію, пенсіонер може її врахувати при перерахунку пенсії. При цьому середня зарплата по Україні буде враховуватися та, яка враховувалася при призначенні пенсії. Якщо ж зарплата пенсіонера після виходу на пенсію була нижчою, ніж та, за якою йому призначали пенсію, він зможе при перерахунку враховувати тільки допстаж.


Наприклад, ви вийшли на пенсію в 2009 році. Сама пенсія в 1355,63 грн. визначалася, виходячи з вашого стажу (40 років і два місяці), і зарплати (2500 грн.), яка розрахована виходячи з середньої зарплати по країні за 2008 рік (1573,99 грн.) і вашого індивідуального коефіцієнта зарплати - 1,588. 1573,99 х 1,588 = 2500 грн. Ваш коефіцієнт стажу становить 0,54. До жовтня 2011 року доплата за ваш сверхстаж в 20 років складе 784 грн. (Прожитковий мінімум) х 20% = 156,8 грн. Розмір пенсії на 1 жовтня ц.р. складає 1512,43 грн. (1355,63 грн. + 156,8 грн.).


Якщо ви продовжували працювати і отримували зарплату, яка зменшила ваш індивідуальний коефіцієнт зарплати, в грудні 2011 року має сенс провести перерахунок, враховуючи тільки 24 місяці страхового стажу після пенсії. Тоді повний стаж становитиме 42 роки 2 місяці, коефіцієнт стажу - 0,57. І після перерахунку ви отримаєте пенсію в 1599,13 грн. (2500 х 0,57 = 1423,13 грн. + 176 грн. (800 грн. Прожиткового мінімуму х 22% за сверхстаж).


ОДНОРАЗОВА ДОПОМОГА


«Після вступу в силу реформи будуть держслужбовці, що виходять на пенсію, як і раніше отримувати разову допомогу в розмірі 10-кратного окладу?»


-Так, будуть. Яких-небудь змін по виплаті грошової допомоги в розмірі 10 місячних окладів при виході на пенсію держслужбовця реформа не передбачає.


«Я все життя працював у школі вчителем, цієї осені виходжу на пенсію. Моя дружина - економіст в науково-дослідному інституті - вийде на пенсію в 2012 році. Ми обидва маємо право на одноразову допомогу в розмірі 10 пенсій? Які умови для її отримання? »


- Так, ви обидва маєте право на цю одноразову допомогу. Нагадаю, що вона буде виплачуватися особам, які в день досягнення пенсійного віку працюють в установах державної або комунальної форми власності, будучи співробітниками сфери освіти, охорони здоров'я, соціального захисту. Також це відноситься до артистів і спортсменів. Згідно з Пенсійної реформою, грошова допомога в розмірі 10 місячних пенсій буде виплачуватися за рахунок Держбюджету після призначення пенсії за віком. У розрахунок береться розмір пенсії на день її призначення. Самі виплати будуть проходити тільки після 1 жовтня 2011 року. Обов'язковою умовою одержання разової виплати в розмірі десяти пенсій є спеціальний стаж в 35 років для чоловіків і 30 років для жінок, а також той факт, що звернулися за виплатою раніше не отримували ніяких пенсій.


За матеріалами job.ukr.net


28.09.2011
 
Версія для друку
Відправити другу
На початок
 
 
Интернет-ресурс поддержки малого бизнеса Запорожской области



Радіо On-Line

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:
Агентство Промышленных Новостей
Цитування в інших ЗМІ тільки зі згадуванням в якості джерела ЗОСППР «Потенціал». Передрук матеріалів в мережі тільки з прямим гіперпосиланням на https://potencial.org.ua